چگونه می توانید قهوه را به درستی دم کنید؟

3
4176
تبلیغات

در اکثر نقاط دنیا، مردم بعد از خواب شبانگاهی برای از بین بردن خواب آلودگی و امادگی برای شروع کار قهوه می نوشند. از قهوه های دم شده در خانه گرفته تا شرکت های بزرگ فروش قهوه ی آماده. خرید قهوه ی آماده مزایای خاص خود را دارد، که از این دست می توان به اتلاف وقت بسیار کمتر آن اشاره کرد. اما با همان مقدار پول پرداخت شده، می توان به مدت یک هفته در خانه قهوه ی تازه دم داشت. اگر خود تصمیم به دم کردن قهوه در خانه گرفته اید و راه درست آن را نمی دانید در این مقاله از “هاو کن یو” با ما همراه باشید.

ابتدا قهوه را بشناسید.
سعی کنید قبل از دم کردن قهوه در یک کافی شاپ یا باجه های فروش قهوه ی آماده یک فنجان قهوه ی درجه یک( طبعاً گران قیمت تر) بنوشید تا با طعم آن آشنا باشید، سپس اقدام به خرید قهوه کنید. در هنگام خریداری قهوه باید به این نکته توجه داشت که طعم همه ی قهوه ها یکسان نیست و موارد مختلفی چون خاک ، نوع درخت و ارتفاع از سطح دریا و… در عطر و مزه ی آن تاثیر دارند. در این رابطه می توانید کتاب های مختلف قهوه شناسی تهیه کرده و مطالعه نمایید.

نکته ی دیگری که باید مد نظر شما باشد، انتخاب بین قهوه ی آسیاب شده و قهوه ی دانه ای (آسیاب نشده) است. پیشنهاد می کنیم برای اطمینان از تازگی قهوه سعی کنید آن را به صورت دانه ای (فله ای) خریداری کنید.

حال که محصول مورد علاقه ی خود را تعیین کرده اید نوبت به دم کردن آن می رسد. در این مقاله، دو نوع روش دم کردن قهوه آنوزش داده خواهد شد.

روش اول: توسط قهوه سازphoto_2016-05-04_18-57-07

وسایل مورد نیاز: ۱-قهوه ساز خانگی ۲-خرد کن ۳-فنجان

۴-صافی ریز

۱- ابتدا مقداری از دانه های قهوه را در خرد کن ریخته و روشن کنید (اگر خرد کن شما درجه دارد، از درجه میانی یا medium استفاده کنید). اگر خرد کن شما دستی است تا حد آسیاب کنید که احساس کنید قهوه به حالت پودر درآمده باشد.

٢- در این قسمت می توانید برای کیفیت بیشتر، قهوه را از صافی ریز رد کنید. دانه های مانده را دور نریزید زیرا آن را برای دفعه ی بعد نیز می توانید استفاده کنید.

٣- در سبد قهوه، فیلتر کاغذی مناسب را قرار دهید، می توانید از فیلتر های چند بار مصرف موجود در بازار استفاده کنید. اگر فیلتر های کاغذی جداشونده استفاده می کنید، می توانید هر دفعه آن را با آب داغ بشویید تا از بوی کاغذ قهوه جلوگیری کنید.

۴-قهوه را اضافه کنید. مقدار قهوه معمولا ٢ قاشق غذا خوری (یا ٣٠ میلی گرم) به ازای هر فنجان است. اگرچه شما می توانید قدرت و مقدار قهوه را کم و زیاد کنید. اگر مقدار را بیشتر کنید یعنی قهوه ی سنگین تری خواهید داشت و اگر مقدار را از میزان گفته شده کمتر کنید یعنی قهوه ی سبک تری دم کرده اید.

۵- آب را به دستگاه اضافه کنید.
می توانید از پیمانه استفاده کنید یا اینکه از مقدار نوشته شده روی دستگاه پیروی کنید. توجه داشته باشید که اگر قهوه ی سنگین و تندی دم کردید می توانید از آب بیشتری استفاده کنید تا دوباره قهوه شما به حالت مطبوع خود باز گردد.

۶- دستگاه را روشن کنید و چند دقیقه صبر کنید تا صدای قل زدن آب به اتمام برسد. قهوه آماده است.

روش دوم:توسط قهوه جوشphoto_2016-05-04_18-57-02

وسایل مورد نیاز: ۱-یک ظرف قهوه جوش ۲-فنجان اندازه ی دلخواه

این روش، ترفند دم کردن قهوه ترکی به روش سنتی است که در ایران طرفداران زیادی دارد.

۱-ابتدا قهوه ی آسیاب شده را در ظرف قهوه جوش بریزید. میزان قهوه به ازای یک فنجان، دو قاشق شربت خوری (متوسط) است.

۲-اگر طبق رسم قصد دارید تا قهوه را باشیر بنوشید مقدار نصف فنجان (باید همان فنجانی باشد که در آخر قهوه را در آن می ریزید) شیر و نصف دیگر را آب بریزید. سپس شیر و آب را در قهوه جوش ریخته و روی شعله ی گاز قرار دهید. اگر علاقه ای به شیر در قهوه ندارید، می توانید به جای شیر, آب بریزید.

۳-در صورت تمایل می توانید به مقدار لازم شکر اضافه کنید. (استاندارد= ١ قاشق شربت خوری)

۴-منتظر بمانید تا قهوه جوش داغ شده و قهوه قل بزند. در این قسمت کف قهوه از دور ظرف به سمت وسط سرازیر می شود. به محض اینکه یک دایره به شعاع ٢ سانتی متر در وسط قهوه بدون کف باقی ماند، ظرف را از شعله برداشته و در فنجان بریزید.

نکته: تمام آموزش ها و نکات گفته شده در مورد قهوه های پودری نیز صادق است. تنها تفاوت موجود در این است که ماندگاری دانه ی قهوه که به تازگی آسیاب شده است به مراتب بیشر می باشد.

منبع:wikihow , howcanu

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1821
کانال تلگرام هاو کن یو

3 نظر

    • می توانید از هر نوع ظرفی استفاده کنید اما، قطعاً ظروف قهوه جوش از جنس مس بهترین کیفیت را بدنبال خواهد داشت. در ظرف های غیر مخصوص، به دنبال کیفیت نباشید.

      0

دیدگاه