چگونه از گردن درد جلوگیری کنیم و آن را درمان کنیم؟

0
5124

غلبه بر گردن درد و روش ها و تکنیک ها محافظت از گردن از جمله نکات و موضوعات مقالات امروز در هاو کن یو است. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه با رعایت نکات و روش ها از گردن درد جلوگیری کنیم و درنتیجه آن را درمان کنیم. با ما همراه باشید.

در میان بزرگسالان، میانسالان و در دهه های اخیر حتی جوانان و خرد سالان درد گردن از جمله درد های شایع به حساب می آید، چه بسیار مواقعی که شما هنگام بلند شدن از خواب با درد گردن روز خود را آغاز می کنید، بر اساس برخی از آمار منتشر شده چیزی حدود ۱۳ درصد از افراد (چه مردان و چه زنان) از گردن درد های ناشی از عوامل مختلف رنج می برند.

بر اساس اطلاعات موجود معمولا گردن درد های از عوامل و نواحی مختلفی نشات می گیرد که مهترین آن ها، درد های ناشی از عضلات، تاندون ها و سایر قسمت های اطراف گردن است. بیشتر این درد ها ناشی از قسمت ها و بافت های نرم است که در اطراف ستون فقرات ناحیه گردن شما قرار گرفته اند.

معمولا کشیده شدن یا اسپاسم در ناحیه عضلات گردن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که این مورد هم(اسپاسم عضلات گردن) از جمله عوامل شایع گردن درد به شمار می آید. به هر حال گردن درد شما ناشی از هر نقطه و ناحیه ای است،  به یکی از عوامل زیر مربوط می شود که هرکدام را در اینجا یعنی وبسایت هاو کن یو به صورت جامع برای شما بررسی و توضیح خواهیم داد.

1از بالش جدید استفاده کنید

در رابطه با بالش هایی که روزانه استفاده می کنید، بحث راحت بودن و یا نرم و دلپذیر و البته زیبا بودن را باید جدا کنیم و کمی علمی تر به آن توجه کنیم. حتی خود شما هم در رابطه با انتخاب بالش مناسب برای زیر سر خود به توافقی قطعی نرسیده اید، چرا که از شرایط ایده آل یک بالش بی اطلاع هستید. یک راهنمای ساده برای این موضوع این مورد است که شما باید بالشی را انتخاب کنید که به صورت معمول انحنای گردن شما را با آن حفظ کند و این انحنا پس از خوابیدن کم و زیاد نشود چرا که به گردن شما فشار مضاعف وارد می شود. با این راهنما دیگر تنها کافیست یک بار بالش را زیر سر خود بگذارید و این انحنای گردن را  با شرایطی که ایستاده هستید مقایسه کنید.

  • یک بالش مناسب و خوب به راحتی از گردن شما در مقابل انحنا های کم و زیاد مراقبت و حمایت می کند
  • یک بالش خوب به هیچ عنوان بلند و سفت نیست و گردن حس راحتی بر روی آن دارد.
  • یک بالش خیلی تخت و کم ارتفاع هم موجب از بین رفتن انحنای گردن شما می شود و درد و آسیب به همراه دارد..
  • برای پوزیشن های مختلف خوابیدن، اگر شما هم همانند اکثر افراد در شرایط گوناگوی طی خواب قرار میگیرید پس بهتر است که از بالش های مختلف برای پوزیشن های مختلف هم استفاده کنید.

2اگر می توانید به پشت بخوابید

بر اساس گفته کارشناسان بهترین پوزیشن و حالت خوابیدن در شب برای شما خوابیدن به پشت است که در آن تمامی مهره های گردن شما به درستی و به دور از فشار در سر جای خود قرا دارد.

  • برخی افراد عادت به قرار دادن بالش هایی در زیر دستان خود دارند که این عادت از کشیده شدن عضلات گردن زمانی که به پشت خوابیده اید، جلوگیری می کند و تاثیر مثبت روی گردن شما دارد.
  • برای جلوگیری از کمر درد نیز قرار دادن بالشی زیر قوس کمر توصیه می شود.
  • اگر عادت به خوابیدن به پهلو دارید، مطمئن شوید که بالش شما خیلی بلند نیست و نهایتا ۴ تا ۶ اینچ که چیزی حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر است ارتفاع دارد و نه بیشتر، (که البته این موضوع  با نرم بودن و مقدار فرو رفتگی بالش و یا همان دنسیتی رابطه مستقیم دارد)
  • هنگام به پهلو خوابیدن، قرار دادن یک بالش کوچک بین پا ها در ناحیه زانو را فراموش نکنید.

3ارتفاع مانیتور کامپیوتر صحیح باشد

جلوی کامپیوتر خود نشسته و چشم های خود را ببندید، حال زمانی که شما کاربران سایت “هاو کن یو” چشم های خود را باز می کنید میبایست دقیقا مرکز دید شما در مرکزیت مانیتور و یا نمایشگر کامپیوتر شما باشد. اگر به پایین نگاه می کنید پس ارتفاع مانیتور صحیح نیست. اگر ارتفاع صحیح نیست باید به بلند کردن ارتفاع زیر مانیتور اقدام کنید.

  • با قرار دادن چند کتاب یا شی مناسب این ارتفاع را تنظیم کنید
  • به هنگام استفاده از لپ تاپ هم قوانین فوق را دنبال کنید

4حالت گردن به هنگام نوشتن یا تایپ کردن

نوشتن یا تایپ کردن با گوشی و … برای مدت طولانی حتی با رعایت قوانین فشار مضاعفی را بر روی گردن شما خواهد داشت. با گذر زمان و انجام مداوم این عادت های تایپ کردن دیسک های گردن، عضلات و ماهیچه ها شروع به آسیب دیدن می کنند و در نتیجه در بلند مدت باعث آسیب های جدی در ناحیه گردن و ستون فقرات شما می شوند.

برای کم کردن ـآسیب ها به هنگام تایپ کردن با گوشی و یا استفاده از گوشی حتما گوشی را بلا اوردن و روبه روی صورت خود نگه دارید و از خم کردن گردن بپرهیزید.
استفاده از هدست

اگر روزانه مدت زیادی از گوشی همراه یا تلفن ثابت استفاده می کنید بهتر است هرچه زودتر به فکر خرید یک هدست برای خود باشید. کج کردن مدام گردن در روز برای پاسخ گویی به تلفن ها تاثیرات جبران ناپذیری بر روی گردن شما دارد.

5ورزش گردن

با انجام ورزش های مناسب و سبک، به تقویت عضلات گردن و در نتیجه کاهش ریسک آسیب دیدن گردن خود بپردازید. این ورزش ها می تواند به صورت روزانه و البته نرمش و کشش گردن باشد.

یکی از ساده ترین ورزش ها برای تقویت عضلات گردن ورزش chin tuck یا همان خم کردن گردن به پایین و حالت معمول است.
ورزش دیگر بالا آوردن شانه ها و قرار دادن گردن بین این شانه ها و مکث برای چند ثانیه است.

6آب زیادی بنوشید

بله آب هم به راحتی بر روی وضعیت گردن شما تاثیر گذار است، اما چگونه؟ در طول روز باید مقدار توصیه شده آب بنوشید که این مقدار حدود ۸ لیوان در روز برای یک فرد عادی است. عضلات و قسمت های اسفنجی شکلی که اطراف گردن شما را پوشش داده اند، تقریبا تمامی این دیسک های ساخته شده از و یا نیازمند به آب هستند که با کمبود آب شما این قسمت ها به مشکل برخورد می کنند. پس با آب کافی این بخش ها را سالم نگه دارید.

7حمل کیف و کوله سنگین

یکی از اشتباهات رایج که منجربه آسیب به گردن و مهره های آن می شود، استفاده و حمل بار سنگین همچون کیف های سنگین است که مدام به یک سمت بدن شما فشار مضاعف وارد می کند. این عدم تعادل در بدن و شانه های شما منجربه کشیده شدن عضلات گردن و در نتیجه آسیب می شود.

۷ فعالیت روزانه که به ستون فقرات شما آسیب وارد می کند

سعی کنید تنها وسایل ضروری و مورد نیاز را در کیف و کوله خود همراه داشته باشید تا وزن آن را سبک تر کنید
اگر مجبور به حمل بار سنگین داخل یک کیف بودید حد اقل سعی در صاف نگه داشتن شانه های خود داشته باشید تا فشار را به حداقل برسانید

8حالت صحیح گردن

پوزیشن غلط گردن و یا نگهداشتن گردن در شرایط نادرست باز هم باعث آسیب می شود. یکی از شایع ئ آسیب رسان ترین این پوزیشن ها حالتی است که گردن و شانه ها روبه جلو هستند که فشار بسیار زیادی به مهره ها و عضلات وارد می کند.
به ازای هر یک اینچ که سر خود را پایین می اورید چیزی حدود ۴.۵ کیلو گرم فشار به گردن شما نیرو وارد می شود. پس بنابر این با خم کردن سر و گردن به پایین برای ۱۳ سانتی متر چیزی حدود ۲۳ کیلو گرم فشار به گردن شما وارد می شود که فشار بسیاری برای مهره های گردن شما ست.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
386

دیدگاه